About us

A Szentágothai János Kutatóközpont a PTE korszerű, nemzetközi tudományszervezési és menedzsment normák szerint kialakított új intézménye, amely az élettudományi, élettelen természettudományi, valamint környezettudományi oktatás...

Tovább

Bejelentkezés

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Login


Kollégáink a Magyar Tudományos Akadémia új tagjai között

Száztíz, a közös akadémiai jelöltlistára felkerült kutató közül választotta meg az Akadémikusok Gyűlése az MTA új rendes, levelező, külső és tiszteleti tagjait május 3-án, kedden.

 

AZ V. ORVOSI TUDOMÁNYOK OSZTÁLYA ÚJ LEVELEZŐ TAGJA:

REGLŐDI DÓRA

1969-ben született Pécsen. 2011 óta az MTA doktora. Orvos, a Pécsi Tudományegyetem Ál- talános Orvostudományi Kar (PTE ÁOK) Anatómiai Intézetének egyetemi tanára, a PTE ÁOK tudományos dékánhelyettese, az Anatómiai Intézet igazgatója. Tudományterülete az elméleti orvostudomány és az idegtudomány.

Kutatási területe a neuroendokrinológia, a hipofízis adenilát-cikláz-aktiváló polipeptidje (PACAP) hatásait vizsgálja élettani és kóros körülmények között. Elsőként írták le védő sze- repét több szövetben és szervben. Számos idegrendszeri betegség (sztrók, traumás agysérü- lés, neurodegeneráció, iszkémiás károsodás, retinakárosodás) és perifériás szervkárosodás (vese, placenta, pigmenthámsejtek, porc, csont, bél, erek) állatmodelljében bizonyították a PACAP protektív hatását. Több humán biológiai folyadékban elsőként írták le a peptid je- lenlétét és változásait élettani és patológiás körülmények között (könny, magzatvíz, anyatej, liquor, szérum). PACAP hiányában a szervezet fokozott érzékenységét mutatták ki számos élettani folyamatban és betegségmodellben, összefüggést találtak a peptid hiánya és a korai öregedés között.

Iskolateremtő munkássága kiemelkedő, Mestertanár Aranyérem kitüntetést, 15 Kiváló Oktató díjat, 2 Bolyai-ösztöndíjat, L’Oreal–UNESCO Nőkért és a Tudományért díjat, PAB Tudományszervezési Díjat kapott, témavezetésével 23 PhD-fokozat született.

Kiemelkedő publikációs tevékenységét bizonyítja 47 D1/Q1, további 174 Q1 és 77 Q2 közle- mény (összesített impaktfaktor: 793,8; idézetek: 7458; független: 4018; h-index: 42).

Nemzetközi folyóiratok szerkesztőbizottsági tagja, szakmai társaságok vezetőségi tagja/ve- zetője, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Tudományos Tanácsának tagja, az OTKA Ideg- tudományi Zsűri elnöke.

 

A VII. KÉMIAI TUDOMÁNYOK OSZTÁLYA ÚJ RENDES TAGJA:

FELINGER ATTILA

1961-ben született Pécsett. 2016 óta az MTA levelező tagja. A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Analitikai és Környezeti Kémia Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, az Általános Orvostudományi Kar Bioanalitikai Intézetének igazgatója. Az MTA-PTE Molekuláris Kölcsönhatások az Elválasztástudományban Kutatócsoport ve- zetője. Szakterülete az elválasztástudomány.

Levelező taggá választása óta új módszert dolgozott ki a folyadékkromatográfiás osz- loptöltetek heterogenitásának felderítésére. A módszert azóta is sikeresen alkalmazzák a HPLC-oszlopok axiális és radiális heterogenitásának jellemzésére. Megmutatta, hogy a kölcsönhatások termodinamikai jellemzése a kromatográfia módszereivel ellentmon- dásos eredményekhez vezet. Jelentős eredményeket ért el az elmúlt években a szuperkriti- kusfluidum-kromatográfia modellezése, a retenciós mechanizmusok megértése területén. A levelező tagság elnyerése óta 25 tudományos közleményt publikált, amelyek összesített hatása: 86,5, közülük 18 közlemény Q1 besorolású folyóiratban jelent meg.

 

KOLLÁR LÁSZLÓ

1955-ben született Kaposváron. 2016 óta az MTA levelező tagja. A Veszprémi Vegyipari Egye- temen szerzett okleveles vegyészmérnöki diplomát 1979-ben. A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Kémiai Intézet Szervetlen Kémia Tanszékének egyetemi tanára. Szakterülete a koordinációs kémia és a homogén katalízis.

Legjelentősebb eredményeit az átmenetifém-katalizált enantioszelektív hidrogénezési és hidroformilezési reakciók vizsgálata, valamint jódalkének új funkciós csoportjainak ki- építése területén érte el. Az utóbbi években publikált fontosabb munkái a vinilaromások biomassza-alapú oldószerben történt hidroformilezése (Green Chemistry, 2016, 18, 842), a kavitand alapvázakon megfigyelt, kiemelkedő szelektivitású, palládiumkatalizált amino- karbonilezés (Journal of Organic Chemistry, 2017, 82, 390) és az izonitrilek beékelődési re- akciójával járó katalitikus szintézisek (ACS Omega, 2018, 3, 16118) területén születtek. Közle- ményeire 4000 független hivatkozás történt. Elismerései: Oláh György-díj, Akadémiai Díj, Széchenyi-díj.