HECRIN
HECRIN (Hungarian European Clinical Research Infrastructure Network) egy nemzeti kutatási hálózat akadémiai indíttatású klinikai vizsgálatok támogatására, mely a nemzetközi klinikai vizsgálatokat támogató nagy európai (páneurópai) non-profit szervezet, az ECRIN (European Clinical Research Infrastructure Network) magyarországi központja.
Az ECRIN a multicentrikus klinikai vizsgálatok elősegítése érdekében összekapcsolja a tudományos partnereket és a kutatási hálózatokat Európában. A nemzeti klinikai kutatási hálózatok segítségével nyújt támogatást magas minőségű, akadémiai indíttatású (nem gyógyszergyárak által finanszírozott), nemzetközi vizsgálatok kivitelezéséhez. Jelenleg 9 európai ország kutatói hálózatát fogja össze, lehetővé téve ezáltal minden tagország számára a multinacionális klinikai kutatási projektek kezdeményezését és az azokban való részvételt minden orvostudományi területen, kihasználva az Európai Unió népességének méretéből adódó előnyöket. A szervezet saját maga nem szponzorál, nem finanszíroz, a működéshez szükséges forrást az Európai Unió keretprogramjai (H2020, FP7) biztosítják. Az ECRIN a klinikai vizsgálatok lebonyolításához szükséges szolgáltatások (módszertani támogatás, farmakovigilancia, statisztika, adatkezelés, teljes projekt menedzsment, monitoring és adminisztráció) elérhetővé tételével segíti a vizsgálatokban résztvevő országokat.
A HECRIN oldala innen érhető el.
ELIXIR
leírás:
Az ELIXIR Hungary az ELIXIR szervezetének magyarországi Node-ja. Az ELIXIR (European Life Science Infrastructure for Biological Information) biztosítja az élettudományi adatok és kapcsolódó szolgáltatások hozzáférhetőségét a kutatás és az ipar számára, továbbá koordinálja, egységesíti és fenntartja a bioinformatikai erőforrásokat.
Az ELIXIR egy európai kutatási infrastruktúra (research infrastructure, RI), mely az ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructures), az európai kutatási infrastruktúrákat összefogó ernyőszervezet tagja a biológiai és orvosi (Biological and Medical Sciences Research Infrastructures, BMS RI) munkacsoporton belül.
A magyar ELIXIR konzorcium irányító testületében szerepet vállal a Szentágothai János Kutatóközpont vezető kutatója, Dr. Gyenesei Attila, mint techológiai koordinátor.
sajtó:
Euro-Bioimaging
ERIC (European Research Infrastructure – Európai Kutatási Infrastruktúra) szervezet tagja
https://www.eurobioimaging.eu/
leírás:
Széles körű, világszínvonalú biológiai és orvosbiológiai képalkotó technológiákhoz biztosít nyílt fizikai hozzáférést az élettudományokkal foglalkozó kutatóknak.
Célja a mikroszkópos és orvosi képalkotó szolgáltató laboratóriumok hálózattá szervezése, a nagy költség- és szakértelem-igényű módszerek hozzáférhetővé tétele Európában.
tagság: Ausztria, Bulgária, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Hollandia, Izrael, Magyarország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Svédország, +European Molacular Biology Laboratory (EMBL)
FNH-RI alapító tag:
leírás:
„Élelmiszer, táplálkozás és egészség kutatási infrastruktúra” címmel 19 ország 120 intézményét tömörítő konzorcium a Wageningeni Egyetem vezetésével Európai Stratégiai Fórum Kutatási Infrastruktúra fejlesztési (ESFRI) felhívásra alakult, a Szentágothai János Kutatóközpont részvételével. A konzorcium az EU támogatására pályázik a 2022-2024. időszakra
A szervezet célja az EU és EU-n kívüli országok (EU 13 tagállama, USA, Kanada, Ausztrália, Dél-Afrika, Szerbia, Moldova) polgárai élelmiszerfogyasztási szokásainak a fenntartható élelmiszertermelésre, valamint a fogyasztók egészségi állapotára való hatásának dinamikus nyomonkövetése, melyet fejlesztett és új kutatási infrastruktúrákban gyűjtött és hálózatkutatási módszerekkel elemzett adatbázisok, arra épülő modellek támasztanak alá. Mindezt tenni kívánja a jelenleg fragmentált pán-európai infrastruktúra összekapcsolásával, a konzorcium tagjai számára hozzáférés biztosításával. Az élelmiszertermelési-fogyasztási láncban és a népegészségügyben gyűjtött adatok multidiszciplináris megközelítése, azok felhasználása segít új típusú termelési rendszerek, fogyasztási szokások, környezet- és egészségtudatos állampolgárok formálásában.
A kezdeményezés három pillérre az eszköz-elemzés-képzés egységére épül. A partnereknél jelenleg is rendelkezésre állnak élelmiszer termeléssel (tápanyag-, energia, vízfogyasztás) és élelmiszerfogyasztással kapcsolatos érzékszervi vizsgálati eszközök (virtuális éttermek, -boltok, érzékszervi laborok, hangulat szobák, agyműködés képelemző eszközök, genomikai-proteomikai-metabolomikai kutatási eszközök), klinikai vizsgálatok, melyek adatokat biztosítanak élelmiszerek újraformulázásához és a táplálkozási eredetű népbetegségek visszaszorításához. Ezen eszközök, módszerek nemzetközi standardizálása az adattudomány felhasználásával is egyik célja a
HU-FNH-RI Konzorciumnak. Az adatok, összefüggések kormányzati döntéseket alapozhatnak meg, élelmiszertermelő vállalkozások számára szolgáltatást jelenthetnek, az oktatási intézmények számára képzések, tananyagok, ismeretterjesztés alapját képezheti.
Az FNH-RI tagjai kormányok és minisztériumok és a tudományos közösség az egyes tagországokban alakítja ki saját nemzeti csomópontját. Az FNH-RI központi hub szerepét a Wageningen University tölti be, a magyar konzorcium vezetője a Debreceni Egyetem, a Kutatóközpont dr. Kvell Krisztián vezetésével működő Élelmiszer-Biotechnológiai Kutatócsoport munkájával is hozzájárul.