A program célja:
A Szentágothai János Kutatóközponthoz (SzKK) szorosan kapcsolódó kutatócsoportok fiatal, tehetséges munkatársainak szakmai és anyagi támogatása, további tudományos tevékenységük ösztönzése a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kötelékén belül. A kimagasló teljesítményt nyújtó fiatal kutatók támogatásával a program elkötelezett a tudományos utánpótlás biztosításának elősegítésére. A program elsősorban a természettudományok, valamint élettudományok területén végzett kiemelkedő kutatásokat kívánja támogatni. A pályázatokat a PTE Tudományos rektorhelyettese, az SzKK Tudományos igazgatója és az SzKK Tudományos Tanácsa (SzKK-TT) bírálja el és rangsorolja.
Pályázók köre:
Pályázatot nyújthat be minden olyan 35. életévét (a pályázat beadásának napjáig) be nem töltött fiatal kutató, aki:
- vállalja, hogy az SzKK valamely kutatócsoportjához csatlakozik,
- kutatásaihoz az SzKK műszerparkját, infrastruktúráját használja,
- PhD doktori fokozattal rendelkezik, vagy doktori címének megszerzésében a doktor-jelölt státuszban van (a Kari Doktori és Habilitációs Bizottság a jelölt védésének eljárási kérelmét elfogadta és az eljárás elindítását jóváhagyta),
A támogatás időtartama és összege:
A támogatás időtartama harminchat hónap, összege havi bruttó 700.000 forint és annak járuléka. A nyertes kutatók számára ezen felül a Szentágothai János Kutatóközpont minden évben 1,5 millió forint kutatás-támogatási összeget ajánl fel, amelyből a támogatott tudományos tevékenységét (részben) finanszírozni tudja.
Beszámolási kötelezettség, vállalások:
1. A nyertes pályázó vállalja,
- a támogatási időszakra kutatási tervet készít, melyben meghatározza az időszak kutatási céljait, értékelési indikátorait, melyek összhangban vannak az Egyetem indikátoraival,
- hogy további kutatási tevékenységét szorosan az SzKK kutatócsoportjához kötődve végzi, minden tudományos közlésében a SzKK-t feltünteti,
- aktívan részt vesz mind a hazai, mind pedig a nemzetközi kutatási pályázatokban,
- aktív publikációs tevékenységet végez, részt vesz a hazai és nemzetközi konferenciákon,
- éves beszámolót készít, illetve a támogatási ciklus zárásával záróbeszámolót nyújt be.
Mind az éves beszámolókat, mind pedig a záróbeszámolót az SzKK-TT értékeli az SzKK kutatási és innovációs irányvonalának, stratégiájának figyelembevételével.
Amennyiben az SzKK-TT a záróbeszámolót, illetve a támogatott tudományos teljesítményét nem fogadja el (negatív érékelés), a támogatott kutatóhoz tartozó adott csoport kizárásra kerül a soron következő pályázati ciklusból.
2. Támogatási összeg megvonása:
Az éves kutatói beszámoló, illetve a csoportvezető értékelésének ismeretében, az SzKK-TT indokolt esetben (pl: indikátorok, elvárások elmaradása) mérlegelheti a támogatási összeg megvonását. Felfüggesztést, megvonást vonhat maga után, ha a kutató:
- nem készül és kerül leadásra publikáció, közlésben nem jeleníti meg a Kutatóközpontot,
- az általa elkészített kutatási tervben meghatározott célok, indikátorok nem teljesülnek,
- nem mutat aktivitást kutatási pályázatokban (nem ad be pályázatot).
A támogatás megvonásának lehetőségéről az SzKK vezetése minden esetben egyeztet a csoport vezetőjével és a támogatott fiatal kutatóval is.
A nyertes pályázóknak nyilatkozatot kell tenniük arról, hogy a vállalások nem, vagy nem megfelelő teljesítése esetén a megítélt támogatás felfüggesztésre vagy megvonásra kerülhet.
3. Támogatási időszak megszakítása
A támogatási időszakot maximum két alkalommal, alkalmanként maximum három hónapos időtartamra lehet megszakítani (pl.: tudományos külföldi vagy hazai tanulmányút). Ez idő alatt a támogatási összeg folyósításra kerül. Tartós távollét esetén (több mint három hónap), a támogatási időszak megszakítása alatt a támogatási összeg nemkerül folyósításra. A támogatási időszak bármely típusú és időtartamú megszakításáról a támogatott kutatónak bejelentési kötelezettsége van (ez tartalmazza a megszakítás hosszát, pontos dátumát és célját).
Pályázati anyag benyújtása:
A pályázati anyagot egy példányban nyomtatva szükséges benyújtani a SzKK Titkárságára (SzKK, A épület, 2. emelet, 212-es szoba). A pályázati anyagot továbbá egy példányban elektronikusan is el kell küldeni Berta Zsófia részére (berta.zsofia@pte.hu). A pályázat leadási határideje: 2024. október 20. A pályázat eredményéről a nyerteseket írásban értesítjük 2024. november 1-jéig. A program megkezdésének dátuma legkorábban: 2025. január 1.
A pályázathoz a következő dokumentumokat szükséges csatolni:
- a pályázó tudományos önéletrajza
- publikációs lista (tartalmazza az egyes publikációk IF értékeket és a független hivatkozások számát – a publikációkhoz tartozó hivatkozások pontos jegyzékét nem kell csatolni)
- előadások, konferenciák jegyzéke
- tudománymetriai adatok
- eddigi tudományos eredmények ismertetése röviden (max. 2000 karakter, szóköz nélkül)
- a pályázati téma bemutatása, tudományos terv ismertetése éves bontásban (max. 5000 karakter, szóköz nélkül)
- csoportvezető támogató nyilatkozata (melyben nyilatkozik a pályázó szakmai felkészültségéről, valamint igazolja, hogy a pályázó támogatása esetén számára laboratóriumi feltételeket és kutatásfinanszírozási lehetőségeket biztosít)
- két független ajánlólevél
- PhD oklevél másolata, doktor-jelölt pályázása esetén a kari DHB igazolása arról, hogy a DHB a pályázó fokozatszerzési eljárási kérelmét elfogadta és az eljárás elindítását jóváhagyta.