Rólunk

A Szentágothai János Kutatóközpont a PTE korszerű, nemzetközi tudományszervezési és menedzsment normák szerint kialakított új intézménye, amely az élettudományi, élettelen természettudományi, valamint környezettudományi oktatás...

Tovább

Bejelentkezés

Bejelentkezés egyetemi azonosítóval


A fiatal kutatókban rejlik a tudomány jövője – 12. Szentágothai Nap

Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontja ebben az évben is a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódóan emlékezett meg névadójáról. A november 11-én megrendezett XIII. Szentágothai Napon a hagyományokhoz híven átadták a Szentágothai díjat és a junior Szentágothai díjat is. 

Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora ünnepi beszédében kihangsúlyozta, az intézmény mind az alap-, mind az alkalmazott kutatásokat támogatja, ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az ezekben dolgozó kollégák örömüket leljék a munkában.


Dr. Miseta Attila, a PTE rektora
„Nem szabad olyan területre kényszeríteni az egyetemi munkatársakat, ahol nem érzik jól magukat, mert ott nem fognak tudni teljesíteni. Örömteli, hogy nagy múltra visszatekintő intézményünknek sikerült a különböző karok képviselőiből olyan csapatokat életre hívni, amelyekben 

 a kutatók szívvel-lélekkel végzik a tudományos tevékenységet.

Az általuk végzett modern kutatások azonban egyre inkább műszer- és forrásigényesek, ezért bízom benne, hogy a jövőben ismételten kitágulnak a lehetőségeink ezeken a területeken, és továbbra is magas színvonalon tudjuk majd támogatni az itt zajló tudományos munkákat” – mondta dr. Miseta Attila.
Dr. Kovács L. Gábor akadémikus

Köszöntötte a jelenlévőket dr. Kovács L. Gábor akadémikus, az SzKK tudományos igazgatója, a PTE Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium szakmai vezetője is, aki beszédében elmondta, 12 évvel ezelőtt nem volt kérdéses, hogy a kutatóközpont Szentágothai János nevét fogja viselni, aki a pécsi egyetem egyik legkiválóbb kutatója volt. Hangsúlyozta azt is, hogy az idei évben a Magyar Tudomány Ünnepe igazán különleges, hiszen az Akadémia kérésére, az Országgyűlés döntése alapján a 2025-2026-os éveket a Magyar Tudomány Éveként fogjuk ünnepelni.

Dr. Csanády László, a Semmelweis Egyetem Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet igazgatója

Idén a Szentágothai János tiszteletére rendezett esemény fő előadója dr. Csanády László, a Semmelweis Egyetem Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet igazgatója, az MTA doktora volt, aki „Egy molekula mozgásban: ligandkötés és pórusnyitás a TRPM2 csatornában” címmel tartott előadást. Ezt követően az ünnepség keretén belül adták át a Szentágothai díjat és a junior Szentágothai díjat, két, munkájában kiemelkedő teljesítményt nyújtó kutatónak. Az idei évben a junior Szentágothai díjat dr. Lanszki Zsófia, a PTE Természettudományi Kar adjunktusa, a Virológiai Nemzeti Laboratórium kutatója érdemelte ki. Kutatási témája a kisragadozók vizsgálata, azok virológiai jelentősége, melynek révén mára jelentős nemzetközi kapcsolati hálózattal rendelkezik. Többszörös NKFIH ösztöndíj nyertes, PhD munkáját summa cum laude minősítéssel és kimagasló tudománymetriai adatokkal védte meg.


Dr. Lanszki Zsófia
 

A Szentágothai díjat dr. Völgyi Béla, a PTE Természettudományi Kar Neurobiológia Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára vehette át, aki 2019 óta önállóan vezeti az SzKK-ban működő Retinális neurobiológia kutatócsoportot. Tudományos érdeklődési köre a gerinces retina szerkezete és működése, valamint az elektromos szinapszisok szerepe a neuronok közötti kommunikációban, a dúcsejtek szerepe a retinális kód kialakításában, különös tekintettel annak videotechnikai és robotikai felhasználhatóságára.

Dr. Völgyi Béla

A kutatóközpont a tudomány magas szintű művelése mellett nagy hangsúlyt fektet a tehetséges hallgatók és fiatal kutatók támogatására is, hiszen az ő kezükben van a tudomány jövője. Az ő szakmai és anyagi támogatására, további tudományos tevékenységük ösztönzésére hívták életre 2015-ben a Szentágothai János Tehetségtámogató Programot, mely ugyanakkor segít a fiatal tudósoknak bekapcsolódni a kutatóközpont életébe és szakmai tevékenységébe. A program során eddig 5 kollégát nyert támogatást, akik azóta is az SzKK, az egyetem kutatói közösségében dolgoznak.

XII. Szentágothai Nap

Az idei évben 8 jelentkező közül 2 fiatal kutatót választott ki az SzKK Tudományos Tanácsa, akik 2025. január 1-jétől a program keretében kezdhetik meg munkájukat az SzKK-ban: Kőhegyi Bianka a Strukturális neurobiológia kutatócsoporthoz csatlakozik majd, Bruszt Nóra pedig a Transzlációs idegtudományi kutatócsoport tagjaként kezdi meg munkáját. A Szentágothai János Tehetségtámogató Programbanösszesen 3 főnek szeretnének lehetőséget biztosítani, ezért a pályázat leadási határidejét november 20-ára módosították.